Kategorie zpráv

Deepwater Horizon straší i po 15 letech, šlo o nejhorší ropnou havárii v USA

Deepwater Horizon straší i po 15 letech, šlo o nejhorší ropnou havárii v USA; Zdroj foto: U.S COAST GUARD / Sciencephoto / Profimedia

Okamžik, kdy se 20. dubna 2010 vše změnilo, si dodnes živě pamatuje třeba Mike Williams, hlavní technik elektroniky na ropné plošině Deepwater Horizon, který o událostech podal svědectví klíčové pro vyšetřování. "Stále mě to pronásleduje," přiznal v rozhovoru pro magazín People.

Po sérii výbuchů byl uvězněn na hořící plošině a nakonec se rozhodl skočit z téměř deseti pater do rozbouřeného Mexického zálivu, aby si zachránil život. Jeho příběh filmaři ztvárnili ve filmu Deepwater Horizon z roku 2016. Williams uvedl, že sledování některých scén bylo pro něj nesmírně obtížné, protože mu připomínaly ztrátu 11 kolegů, jejichž těla se nikdy nenašla.

Katastrofa zasáhla nejen pobřeží amerických států Louisiana, Mississippi, Alabama a Florida, ale také důvěru veřejnosti ve schopnost ropného průmyslu zvládat krizové situace. Ropná skvrna dosáhla na moři rozměru asi 180 tisíc kilometrů čtverečních, k pobřeží USA dorazila 30. dubna. Ještě rok poté, co se vrt podařilo uzavřít, bylo kontaminováno 790 km pobřeží.

Havárie svým rozsahem předstihla i nehodu tankeru Exxon Valdez, z něhož se v roce 1989 u břehů Aljašky vylilo do moře asi 100 tisíc tun ropy, zasaženo ale bylo 1300 kilometrů pobřeží.

Jedním z klíčových momentů byla snaha o omezení úniku ropy pomocí vrtné lodi Discoverer Enterprise. Ta byla připojena ke speciální krycí kopuli umístěné na poškozené hlavici vrtu a pomocí nově instalovaného stoupacího potrubí odváděla unikající ropu a plyn na palubu, kde byla ropa uskladněna a plyn spalován.

Lodě s vysokotlakými vodními děly mezitím bojovaly s požárem na hladině. Tato improvizovaná technologie byla vyvíjena za pochodu, v podmínkách hlubokého moře a extrémního tlaku.

Havárie ukázala, jak málo byl průmysl připravený na mimořádné situace v hlubokomořském vrtání. Přestože BP (společnost British Petroleum, která měla plošinu v pronájmu - pozn. red.) a její partneři investovali miliardy dolarů do nápravy škod a do vývoje nových bezpečnostních opatření, ekosystémy Mexického zálivu se dosud zcela nezotavily. Tisíce delfínů, želv a mořských ptáků uhynuly, rybářský průmysl utrpěl obrovské ztráty a vědci varují, že některé důsledky mohou být nevratné. Havárie Deepwater Horizon zůstává varováním, jakou cenu může takový způsob dobývání vzácné suroviny mít.