1 0 0 25.04.2025
Pohyb a různé druhy sportů patří u mnoha lidí ke každodennímu životnímu stylu. Víc a víc z nich potřebuje svou dávku endorfinů, takzvaných hormonů štěstí. Na tom není samozřejmě nic špatného. Jen to nesmí zajít do extrémů. Zvlášť u žen se při extrémní zátěži může snížit schopnost otěhotnět.
Zvláště rizikové mohou být sporty, kde je důležitá maximální vytrvalost nebo vysoký podíl svalové hmoty. V ženském sportu je zase specifickou kategorií například gymnastika a balet, kde bývá vysoká fyzická zátěž spojená i s dlouhodobým kalorickým deficitem a stresem.
"Typickým projevem nadměrné fyzické zátěže bývá u žen hormonální nerovnováha a absence menstruace. Dlouhodobé přehlížení tohoto problému může u žen negativně ovlivnit nejen schopnost otěhotnět, ale i zdraví
kostí," říká MUDr. Hana Višňová z kliniky asistované reprodukce IVF CUBE.
Lékařka přiznává, že ženy, které pravidelně sportují, se mohou cítit plné síly a v kondici, ale i přesto všechno mohou mít problém s plodností. Jaké jsou první varovné signály, že se něco děje?
"Absence nebo nepravidelnost menstruace bývá prvním varovným
signálem těla. Sport je rozhodně zdravý, důležité je ale zachovat správnou míru a tělu zabezpečit i dostatek oddychu a výživy na pokrytí jeho energetických potřeb," dodala doktorka.
Problém s plodností ale kvůli sportu nemají jen ženy. Muži často při velkých svalových zátěžích sáhnou pro větší efekt po anabolikách. U těch je známo, že ovlivňují spermie, a odbornice na plodnost před nimi varuje. Nepřinesou do života nic dobrého.
"Anabolické steroidy narušují hormonální rovnováhu, což může vést ke snížené produkci testosteronu a atrofii varlat. Při jejich dlouhodobém užívání může dojít k poškození tkáně varlat, což výrazně snižuje šanci na obnovení jejich normální
funkce i po vysazení těchto látek," řekla MUDR. Hana Višňová.
U mužů se také nedoporučuje provozovat aktivity, kde dochází k
přehřívání genitálu, jako je například jízda na kole, vyhřívání sedadel v autě či saunování.
1. Rovnováha mezi zátěží a regenerací
Nadměrná fyzická aktivita, zejména při vrcholovém
sportu, může narušit hormonální rovnováhu, což má negativní vliv na reprodukční zdraví. Je důležité, aby tělo mělo dostatek času na zotavení.
2. Správná výživa
Intenzivní sport zvyšuje energetické a nutriční nároky organismu, proto je
nezbytné dbát na vyváženou stravu. Ta by měla obsahovat klíčové vitamíny a minerály, jako jsou železo, zinek a vitamín D, které podporují reprodukční funkce.
3. Udržování zdravé tělesné hmotnosti
Extrémně nízká (ale i nadměrná) hmotnost může negativně ovlivnit hormonální procesy v těle, což může vést ke snížení plodnosti. Proto je
důležité udržovat si optimální BMI.
4. Snížení stresu
Psychický a fyzický stres spojený s náročnými tréninky mohou ovlivnit
reprodukční zdraví. Je vhodné zahrnout do svého režimu i aktivity podporující relaxaci a duševní pohodu.
5. Preventivní vyšetření plodnosti
Včasné informace o reprodukčním zdraví, které poskytne vyšetření plodnosti, jsou klíčové pro včasnou identifikaci případných problémů. Základní představu je možné získat i online testem plodnosti na stránce Nadačního fondu ProPlodnost.