1 0 0 25.04.2025
Místo ani termín přitom nejsou náhodné. Právě v Plzeňském kraji se totiž zrodil český ležák, který proslavil naši zemi po celém světě. Na konec dubna zase připadá výročí ke zrušení tzv. Propinačního práva, díky němuž od roku 1869 mohl v českých zemích zakládat pivovar a vařit pivo kdokoli. Otevřela se tak cesta k masivnímu rozmachu pivovarnictví v českých zemích, který trvá dodnes.
Noc pivovarů vznikla z iniciativy plzeňských sládků, kteří chtějí návštěvníkům ukázat krásu i náročnost tradičního pivovarského řemesla a zároveň představit moderní trendy, rozmanité styly i bohatou českou pivní kulturu. Připraveny jsou exkluzivní prohlídky do míst, kde se vaří pivo, setkání se sládky, degustace nebo škola čepování.
Do akce se zapojí 21 menších i velkých pivovarů, všechny z Plzeňského kraje. Nechybí mezi nimi ani Pilsner Urquell nebo Gambrinus, milovníci piva pak určitě budou znát oblíbené podniky Raven či Chříč. Noc pivovarů si nenechá ujít ani nejmenší a zároveň nejmladší pivovar Lectvar, který jeho majitelka a vrchní sládková Kamila Sklenářová otevřela teprve letos.
"Chci ukázat, že i žena dokáže uvařit poctivé a výborné pivo. Osobně se zaměřuji hlavně na svrchně kvašená piva, která mi jako ženě víc chutnají a připadají chuťově pestřejší. Na akci tak nabídnu například žitnou IPU a IPU z chmele odrůdy citra, kterou bude možné ochutnat přímo z CK tanku," říká.
Kromě speciálních várek a limitované edice piv, které připravují i další pivovary jako třeba Elektrána, Zlatá Kráva, Purkmistr nebo Městský pivovar Domažlice, budete moci ochutnat i klasické české ležáky, pšeničné pivo nebo kyseláče. Chybět samozřejmě nebude dobré jídlo, hudba ani netradiční zážitky.