Kategorie zpráv

Ikonický mrakodrap překvapil rafinovaným trikem. Chrysler Building slaví 95 let

Ikonický mrakodrap překvapil rafinovaným trikem. Chrysler Building slaví 95 let; Zdroj foto: Reuters

Vznik budoucí legendy inicioval v roce 1928 Walter P. Chrysler, zakladatel stejnojmenné automobilky, který odkoupil pozemky i plán stavby od developera Williama H. Reynoldse. Oslovil architekta Williama Van Alena, jenž budově Chrysleru vtiskl revoluční design ovlivněný dynamikou i estetikou automobilového průmyslu. Stavba byla dokončena v květnu 1930 - do této doby mezi několika ambiciózními projekty v New Yorku probíhal dramatický závod o titul nejvyššího mrakodrapu.

Budova Chrysler Building na čas překonala pařížskou Eiffelovu věž i tehdy nejvyšší newyorský Woolworth Building. Stalo se tak díky rafinovanému inženýrskému triku. Autoři projektu nechali uvnitř mrakodrapu tajně postavit a následně vytáhnout na střechu budovy 56 metrů vysokou ocelovou jehlu, která nakonec stavbu zvýšila na 319 metrů. Konkurence tak nemohla tušit, do jaké výšky chce nový architektonický skvost šplhat, a tak na chvíli usnula na vavřínech. Chrysler Building se na 11 měsíců stal nejvyšší budovou světa. Ovšem jen do chvíle, než ji překonala Empire State Building.

Symbol inovací, art deca a automobilového světa

Chrysler Building dnes platí za nejčistší ukázku stylu art deco mezi výškovými budovami. Typická je pro budovu klenutá koruna s paprskovitým motivem, geometrické ornamenty a důmyslné propojení kovových prvků s elegancí cihlového pláště. Interiér i exteriér budovy obsahuje dekorace inspirované automobilkami Chrysler - například stylizované autopoklice, kapoty nebo orlí hlavy, které připomínají tehdejší automobilové masky. Celá stavba stojí na ocelovém skeletu, ale zvenčí dominuje cihlové a terakotové obložení.

Budova Chrysler Building je výjimečná nejen svým designem, ale její existence má i jiný bohulibý dopad. Část nájemného z mrakodrapu totiž dlouhodobě dotuje vzdělání na prestižní newyorské škole Cooper Union, která vlastní pozemky pod domem. Výše nájemného se v čase pochopitelně zvyšuje, např. v roce 2024 šlo o více než 32 milionů dolarů ročně.

Chrysler Building je dodnes nejvyšší cihlovou budovou na světě, byť konstrukci nese moderní ocelový rám. Stylizované orlí hlavy inspirované kapotami aut, motivy víček na chladiči a pyramidální zasklená koruna patří mezi nejfotografovanější architektonické detaily New Yorku. Výhled z budovy byl několikrát označen za jeden z nejromantičtějších ve městě - unikátní vyhlídková galerie s názvem Celestial však byla v roce 1945 uzavřena kvůli poklesu zájmu, mimo jiné po otevření vyhlídek na Empire State Building.

Mrakodrap jako filmová star

Chrysler Building se během desetiletí objevil v celé řadě filmů. Ačkoliv nikdy nehrál hlavní roli, je pravidelným "hercem ve vedlejších úlohách", jak trefně poznamenal americký architekt James Sanders.

Zahrál si v akční scéně filmu Godzilla (1998), kde je mrakodrap dramaticky zničen, i v Armageddonu či Drtivém dopadu (oba 1998), kde budovu srovnávají se zemí katastrofy přicházející z vesmíru. Nezapomenutelnou roli sehrál také ve snímcích Spider-Man (2002), Fantastická čtyřka: Silver Surfer (2007), Avengers (2012) nebo Muži v černém 3 (2012), kde hlavní hrdina v podání Willa Smithe padá z jeho střechy dolů.

V hororu Americké monstrum (1982) slouží budova jako hnízdo pro obrovského létajícího ještěra Quetzalcoatla a coby ikonická kulisa podtrhující atmosféru se budova objevila i ve filmech Kramerová versus Kramer (1979), Hannah a její sestry (1986) nebo ve filmovém muzikálu Čaroděj (1978) s Dianou Rossovou a Michaelem Jacksonem. Také v televizních seriálech si mrakodrap zažil svých několik minut slávy, například v úvodních titulcích Sexu ve městě je Chrysler Building okamžitě rozeznatelný.

Unikátní budova navíc fascinuje i videoherní tvůrce - například akční hororová RPG hra Parasite Eve situovala do její věže děj své závěrečné kapitoly.

Sedmasedmdesát pater za 150 milionů dolarů

Newyorský mrakodrap v současnosti vlastní dvě společnosti: rakouská realitní firma Signa Holding a newyorská RFR Holding. První jmenovaná patří k největším realitním investorům v Evropě a koupě mrakodrapu je součástí její strategie získávat prestižní historické budovy v centru velkých měst. RFR Holding je renomovaná newyorská developerská společnost. Ke koupi došlo v roce 2019 a noví majitelé převzali budovu od předchozích vlastníků - Abu Dhabi Investment Council a Tishman Speyer. Cena za akvizici se 77 patry činila podle dostupných informací přibližně 150 milionů dolarů.

Letošní rok je pro Chrysler Building o to významnější, že se symbolicky prolíná se stoletým výročím samotné automobilky Chrysler. Akce, které se při této příležitosti konají nejen v New Yorku, připomínají, že vizionářství Waltera P. Chryslera i architektonický entuziasmus W. Van Alena dokázaly přetavit moderní inženýrství, design a americkou touhu po velikosti v jedno ikonické dílo.

Chrysler Building představuje nejen symbol éry, během níž New York doslova rostl před očima, ale už téměř století je i pojmem v globální kultuře. Elegantní linie, lesklá koruna i světový věhlas činí z Chrysler Building jeden z nejrozpoznatelnějších mrakodrapů světa, který dotváří jedinečnou siluetu města, jež nikdy nespí.