32 0 0 01.04.2025
Obraz v Indii v době vzniku koupil za 295 dolarů (necelých sedm tisíc korun) ukrajinský lékař, který jej převezl do univerzitní nemocnice v norském Oslu. Od roku 2013, kdy na obraz upozornil aukční dům, jej začaly kulturní instituce vystavovat po celém světě. Autor ve 13 obrazcích namaloval ženy v každodenních situacích jako je vaření, péče o děti nebo jízda na voze, napsal web stanice BBC.
"Pokud hledáte jedno umělecké dílo, které definuje moderní jihoasijské umění, je to právě toto," řekl Nishad Avari z oddělení moderního a současného jihoasijského umění v Christie's.
Jedná se o nejvyšší částku, za kterou se kdy dílo indického umělce prodalo. Druhé místo zaujímá obraz Vypravěč příběhů od Amrity Šer-Gilové, který kupec předloni pořídil za 7,4 milionu dolarů (přes 171 milionů Kč).
Husajn, označovaný jako indický Picasso, začínal kariéru ve 30. letech 20. století jako malíř plakátů pro indický filmový průmysl Bollywood. Jeho díla se stala vyhledávanými nejen mezi indickou smetánkou, ale i mezi evropskými sběrateli umění a jejich cena na světových trzích přesahovala milion dolarů.
Jeho tvorbu ale zastiňovaly konflikty s indickými radikálními hinduisty, které rozhořčovaly jeho obrazy nahých bohyň a obnažené Matky Indie. Tyto spory, které vyústily až v hrozby smrtí ze strany hinduistických extremistů, vedly Husajna v roce 2006 k dobrovolné emigraci do Dubaje. Zemřel v červnu 2011.