Kategorie zpráv

Jak chránit úrodu před mrazem o víkendu? Pomůže garáž, svíčky i starý pytel

Jak chránit úrodu před mrazem o víkendu? Pomůže garáž, svíčky i starý pytel; Zdroj foto: Thinkstock

Z ovocných stromů budou jarními mrazíky ohrožené hlavně meruňky, připomínají meteorologové. "V neděli a pondělí očekáváme možnost výskytu mrazů, které je mohou výrazně poškodit. Doporučujeme pěstitelům sledovat aktuální předpověď a připravit se na použití protimrazové ochrany," píší pak odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu.

"Domnívám se, že mrazy mohou ohrožovat i jiné peckoviny, jako třeba broskvoně. Meruňkám stačí, když je mráz jen lízne," říká Matějková. Dodává, že jelikož bydlí v Posázaví, meruňky na zahradě jsou jen na okrasu a nikdy kvůli mrazíkům neplodily. Nejlepší obrana před mrazíky je tedy stromy pěstovat tam, kde se jim daří. Většina meruněk se tak pěstuje na Moravě, hlavně na jejím jihu.

"Existují i svíce, které se dávají pod stromy, ale problém je v tom, že největší mrazy přichází až nad ránem. Takže nesmějí vyhořet moc brzo," říká Matějková. Ovocnáři v souvislosti s jarními mrazíky pro ovocné sady doporučují několik metod ochrany. Jde například o zakuřování, kdy se sad s pomocí zakuřovadel zahalí do teplého kouře, či vyhřívání sadu pomocí plechových ohřívadel. 

Pomoci mohou i preventivní opatření. "K předběžným opatřením patří též ta, která oddalují počátek kvetení o několik dní. Nejúčinnější je natírat vápenným mlékem a zadržovat v sadě sníh. Nahromaděný sníh dobře ušlapeme a před začátkem tání jej pokryjeme slamnatou chlévskou mrvou," radí ovocnáři.

Mrazy je ohrožená i plodová zelenina, jako jsou papriky, rajčata či cukety. "Sazeničky ve skleníku je třeba buď přenést a preventivně je zavřít na noc třeba do garáže, nebo je na noc přikrýt netkanou bílou textilií. Klidně v několika vrstvách," radí Matějková. Připomíná, že na mrazy je citlivá nejen plodová zelenina, ale i ta kořenová, jako je například celer. Přikrýt lze i záhony, pokud semínka už vyklíčila a sazeničky jsou nad zemí. Netkaná textilie chrání i je.

Zelenina ve skleníku se podle ní dá chránit i s pomocí svíčky. "Dáte dvě cihly vedle sebe a mezi ně déle hořící svíčku a přiklopíte to hliněným květináčem. Hliněný květináč se zahřeje a chrání skleník," popisuje Matějková. Stačí podle ní, když se teplota ve skleníku zvedne jen o dva stupně a rostliny to dokáže zachránit. "Vzala bych v úvahu nejhorší možný scénář, jelikož sazenicím stačí, když je mráz jen lízne, a veškerá práce přijde vniveč. Radši bych tak byla opatrnější než riskovat," dodává.

Začátkem dubna také začínají nakvétat některé rostliny jako hortenzie či pivoňky. I jim může mráz uškodit. "Můžete použít úplně cokoliv - jutový pytel či netkanou textilii. Stačí ale i stará deka, hadr, dá se použít i kartonová či polystyrenová krabice, kterou rostliny přiklopíte. Ale je důležité to ráno odkrýt, abyste je neuvařili," radí Matějková. Jarním cibulovinám mráz neuškodí.

Teploty by v Česku měly klesnout s počátkem víkendu. Kritické by podle meteorologů mělo být hlavně nedělní ráno a noci na počátku příštího týdne. Do Česka totiž začne pronikat studený arktický vzduch ze severu Evropy. "Vzduch, který se k nám dostane, bude na tuto část roku velmi chladný a při vyjasnění budou během noci teploty klesat i výrazněji pod nulu," varují meteorologové.