0 0 0 28.04.2025
Výše škoda zatím není známa, firma Ekologie Rynholec ji vyčíslí tento týden, řekl jednatel společnosti Lubomír Černý.
Požár na ploše 200 krát 200 metrů hasiči likvidovali od pondělního podvečera do pátku, postupně se do zásahu zapojilo 250 hasičů a speciální technika hasičského záchranného útvaru. Pomáhaly jim i drony. Vyšetřovatelé znají ohnisko požáru a příčinu stále zjišťují.
"Zatím jako jediná verze se jeví úmyslné zapálení," uvedl Vondra. "Přesně víme, kde je ohnisko. Měli jsme na místě psa na vyhledávání akcelerantů. Máme jednu verzi, jakým způsobem ten požár vznikl, a zároveň je to všechno v šetření," dodal.
Policie prověřuje požár kvůli dvěma trestným činům, a to obecnému ohrožení a poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Hasiči a policisté uzavřeli memorandum o spolupráci při vyšetřování, mají k dispozici dokumentaci o vybavení skládky a jejích technologiích.
Během zásahu platil zvláštní stupeň poplachu. S rozebíráním hromad plastového odpadu pomáhala těžká technika z celé republiky, pro důkladné hašení využívali hasiči kontejnery na hašení elektromobilů. Zásah zpočátku komplikovaly vysoké teploty, záchranáři ošetřili 20 hasičů, většinu kvůli přehřátí ze sálavého tepla. Podle Vondry požár zasáhl zhruba 20 procent celkové deponie plastu. Dohlídky na místě požáru by podle něj měly trvat do pátečního odpoledne.
Hejtmanka Petra Pecková (STAN) uvedla, že šlo o jeden z největších požárů ve Středočeském kraji. K evakuaci lidí z okolních obcí ale podle ní nebyl důvod, protože množství škodlivin neohrožovalo lidské zdraví. Jana Bizíková z Chemické laboratoře Hasičského záchranného sboru ČR v Kamenici poukázala na to, že důsledky požáru zmírnilo počasí, rozptylové podmínky byly dobré.
V okolních obcích nebyly první den naměřeny škodlivé koncentrace. Druhý den se s poklesem teploty situace mírně zhoršila, protože dým se držel níž. V některých obcích laboratoř zjistila škodlivé látky, ale jejich koncentrace nebyly podle Bizíkové takové, aby se musela provádět nějaká opatření. Starostové dostali doporučení, aby se lidé chovali jako za smogové situace, tedy nepobývali zbytečně venku a nevětrali.
V blízkém lese museli hasiči zbudovat retenční nádrž na zachycení odtékající hasební vody, která by mohla kontaminovat zdroj pitné vody. Podle chemika Povodí Vltavy Milana Koželuha analýzy neprokázaly znečištění vod požárem.