Kategorie zpráv

Kočka jako terapeut. Domácí mazlíček může pomoct při alzheimeru i duševních nemocech

Kočka jako terapeut. Domácí mazlíček může pomoct při alzheimeru i duševních nemocech; Zdroj foto: Profimedia.cz

Kočky jsou považovány za osobnosti, u kterých si lásku a respekt musíte zasloužit. Na rozdíl od psů, kteří by pro pohlazení od člověka udělali cokoliv. Proto felinoterapie není zas tak známá jako canisterapie. Je ale vědecky prokázáno, že i kočičí mazlíčci mohou být skvělými terapeuty a pomoci člověku jak při fyzickém, tak psychickém handicapu. 

"Dnes máme lidi, kteří se felinoterapii dlouhodobě věnují a dokázali ji ukotvit jako součást své činnosti. Felinoterapie je v podstatě jakákoliv cílená činnost, při které se pracuje s kočkou ve prospěch konkrétní osoby," vysvětluje ředitel organizace Mladí chovatelé zvířat, Kočky Praha Vlastimil Jura. 

Samozřejmě že každá kočka či kocour se na tuto "práci" s nemocnými lidmi nehodí. Jaké musí splňovat podmínky, aby mohla chodit třeba do domova důchodců nebo do nemocnic?

"Zkušený chovatel pozná, jestli je kočka pro tuto práci vhodná. Je však třeba počítat s tím, že změna prostředí může chování kočky výrazně ovlivnit. Kočka z klidného prostředí nemusí zvládnout rušné prostředí mateřské školy, zatímco zvíře zvyklé na ruch a děti se může v takovém prostředí cítit dobře. Výjimečnou výhodu mají například hluché kočky, které nevnímají hlasité zvuky, jež by jinak kočky mohly stresovat," prozradil v podcastu (ne!)ZÁVISLÁ.

Na kočky se musí opatrně

Majitelé kočičích miláčků nemusí skládat žádné zkoušky, sami by měli vyhodnotit, jestli jejich zvíře je pro felinoterapii vhodné. Ale už existují organizace, které testují způsobilost zvířat a lidí. Cílem spolku Kočky Praha je vytvořit standardy a ukotvit je i legislativně. 

"Je zásadní si uvědomit, že ačkoliv je kočka klíčovým prvkem terapie, jde o živou bytost, která vyžaduje respekt a citlivý přístup. Dobrý terapeut musí být schopen rozpoznat, kdy je kočka unavená a už nemá energii na další terapii. Kromě vztahu ke zvířatům by měl terapeut zvládat i komunikaci s lidmi, včetně méně příjemných situací," dodal Jura.

Jako u psů musí i u koček proběhnout určitý výcvik, který je založen na pozitivní motivaci a odměnách. Ale trvá kratší dobu než u psů - maximálně půl hodiny denně, protože kočky mají omezenou trpělivost. Dobré je začít už od kotěte. Jak taková felinoterapie probíhá?

Seniorům dodávají kočky klid

"U seniorů se většinou pracuje se dvěma klienty současně. Kočka často sedí na klíně, přičemž její působení se liší podle individuálního fyzického a psychického stavu každého seniora. Někteří oceňují pouhé vrnění nebo mazlení, jiní si s kočkou povídají a sdílejí své myšlenky. Velmi silné momenty nastávají u seniorů s Alzheimerovou chorobou. Tito lidé se často vracejí ve vzpomínkách do dětství, kdy měli domácí zvíře, což jim přináší radost a pocit klidu," vyjmenovává skvělé účinky felinoterapie.

U dětí bývá sezení více edukativní. Vyvrací se mýty, že by kočky měly pít mléko, a učí se, jak se správně o zvíře chovat. Cílem je budování pozitivního vztahu ke zvířatům. Svou klidnou povahou mohou pomáhat i lidem, kteří řeší duševní problémy. Ředitel organizace se podělil i o jeden inspirativní příběh.

"Je to vyprávění jedné organizace ze severu Čech. Popsali případ dítěte na vozíčku, které se při třetí návštěvě kočky dokázalo samo zvednout a dojít si ji pohladit. Kočka se stala jeho největší vnitřní inspirací," uzavřel vyprávění pyšně.

Felinoterapie nenahrazuje klasickou terapii s odborníkem, ale může být skvělou součástí celkové léčby psychické, fyzické či mentální.