1 0 0 25.04.2025
Školní autobus, nejčastěji ten žlutý americký typ Blue Bird nebo Thomas Built, je dnes pro spoustu lidí víc než jen nostalgická připomínka filmů a seriálů z 90. let. Stává se základem pro tzv. "skoolie" - komunitní označení pro přestavěný školní autobus. Lákadlem je nejen rozměrná karoserie, která se po spoustě práce a vymýšlení promění v plnohodnotné bydlení na kolech, ale i výrazná vizuální identita.
Přestavba začíná vždy demontáží. Pryč jdou sedačky, linoleum, někdy i původní strop. Poté přichází na řadu izolace, odhlučnění, obložení, elektroinstalace, voda, kuchyň, sprcha, postel a úložné prostory. Náročnost závisí na tom, jestli má být autobus plně soběstačný, nebo sloužit jen jako útulné zázemí na občasné výlety. Někteří lidé se do projektu pustí sami, jiní si najímají firmy specializované na přestavby. Těch v posledních letech výrazně přibylo, zejména v USA a Kanadě. Ani Evropa však nezůstává pozadu.
Zásadní otázka zní: Dá se v tom bydlet dlouhodobě? Ano! A mnoho lidí to tak i dělá. Zvlášť mladší páry, rodiny, nebo i jednotlivci, kteří chtějí minimalizovat náklady na bydlení, pracovat na dálku a zároveň cestovat. Skoolie může mít solární panely, kamna, splachovací toaletu i pračku.
Mezi výhody patří bezpochyby mobilita, nižší náklady než u klasického bydlení (pokud se nepočítá čas a práce) a možnost přizpůsobit si prostor od základů podle sebe. Autobus má rovnou podlahu a robustní konstrukci, takže nabízí víc možností než běžná dodávka.
Na druhou stranu - život v plechovce je pořád životem v plechovce, který má i svá úskalí. Spotřeba paliva je vysoká, parkování často obtížné, a ne všude se s vozem dá legálně zůstat přes noc. Ve městě může být provozování skoolie složité a některé země mají přísná pravidla pro přestavby vozidel. Také se může stát, že ideál svobody narazí na realitu v podobě mechanických závad nebo prostého nedostatku prostoru pro dlouhodobé soužití.
Přesto se fenomén šíří dál. Z bývalého školního autobusu se stává symbol soběstačnosti, kreativity a touhy po alternativním způsobu života. Ať už jako dočasný domov, víkendová základna nebo permanentní adresa. Obytný autobus je víc než jen přestavěné vozidlo. Je to způsob, jak si originálně a svérázně definovat, co vlastně znamená "mít domov".