0 0 0 10.07.2025
"Výstup na vrchol jsme zahájili 2. července kolem šesté večer z tábora číslo tři. Po zhruba třech hodinách jsme se dostali do výšky asi 7100 metrů - tedy přibližně sto metrů pod tábor číslo čtyři. Klára šla příliš pomalu a nakonec se rozhodla výstup ukončit," popsal šerpa Taraman Tamang průběh pokusu o zdolání vrcholu hory Nanga Parbat, které horolezci přezdívají "hora zabiják". Podle slov šerpy, s nímž už Kolouchová v minulosti absolvovala neúspěšný výstup na jinou osmitisícovku Dhaulágirí (8167 m), tak začali s pomalým sestupem zpět.
Svědectví nepálského šerpy pro Aktuálně.cz odhaluje nové podrobnosti, co se na Nanga Parbat stalo. Byl poslední, kdo s Klárou Kolouchovou mluvil.
"Když jsme dorazili do tábora číslo tři, bylo už po poledni následujícího dne. Ohřáli jsme si trochu teplé vody a sbalili veškeré vybavení, abychom mohli pokračovat dolů do tábora číslo dva. Můj batoh byl tentokrát o dost těžší než ten Klářin. Nesl jsem její osobní věci a plné kyslíkové láhve. Klára k nám šerpům vždycky přistupovala s pochopením. Všimla si, že jsem pomalejší, a řekla mi: 'Taramane, máš těžký batoh, tak jdi v klidu. Já půjdu napřed a počkám na tebe v táboře číslo dva, ano?'"
"Souhlasil jsem a odpověděl jí: 'Opatruj se, Didi' (lze přeložit jako 'sestro', pozn. red.). To bylo naposledy, co jsme spolu mluvili," uvedl Tamang. Kolouchová podle něj poté zahájila sestup. "Byla ode mě asi 40 nebo 50 metrů, když jsem zaslechl její výkřik. Podíval jsem se tím směrem a uviděl, jak se kutálí mimo fixní lano." Celé neštěstí se stalo těsně nad táborem číslo dva.
"Znali jsme se od minulé jarní sezony, kdy jsme byli spolu na Dhaulágirí. Tehdy se jí také nepodařilo dosáhnout vrcholu - otočila to kousek nad táborem číslo dva. Když se rozhodla pokořit Nanga Parbat, znovu mě oslovila, abych byl jejím šerpou," popsal muž, kterého smrt Kláry Kolouchové hluboce zasáhla. "Nebyli jsme jen horolezkyně a průvodce - byli jsme jako sestra a bratr. Vzájemně jsme se o sebe starali. Byla technicky velmi zdatná, dobrá horolezkyně, která už dřív zvládla mnoho osmitisícovek."
Klára Kolouchová, která jako první Češka zdolala Everest nebo K2, zůstává i přes rozsáhlé pátrání nadále nezvěstná. Výstup na Nanga Parbat v Pákistánu, devátou nejvyšší horu světa, se jí však stal osudným. "Její tělesná schránka zůstává ve stěně. V horách, které milovala. A pokud by se někdy něco podobného stalo nám, přáli bychom si totéž," shodli se horolezci a kamarádi Kolouchové Jan Trávníček a Miri Jirková.