14 0 0 15.07.2025
Ruku na srdce - co děláte jako první po otevření očí? Sáhnete po telefonu, zkontrolujete notifikace, projedete zprávy, otevřete Instagram. A tak možná už v 7:10 zažijete první úzkost z toho, co všechno jste "zmeškali", neboli FOMO. Právě tady podle kardiologů začíná problém.
Lékařka Alexandra Kharaziová z nemocnice v San Diegu upozorňuje, že tahle ranní "dávka" informací může výrazně zvýšit hladinu stresových hormonů. A to není jen tak - dlouhodobý stres totiž přímo ovlivňuje krevní tlak a může přispět ke vzniku srdečních chorob.
Problematické také je, že si často ani neuvědomujete, že si tím vytváříte návyk. Špatný návyk, který vašemu tělu ani duši neprospívá. Místo toho, abyste ráno v klidu posnídali, protáhli se nebo si popovídali s rodinou, zůstáváte přikovaní k obrazovce.
Výsledek? Méně pohybu a větší riziko vzniku obezity, vysokého krevního tlaku, nebo dokonce cukrovky druhého typu.
Tohle opravdu nezní jako start dne, který byste si měli přát.
Co s tím? Odpověď je jednodušší, než si myslíte. Místo ranní kontroly mobilu zkuste "kontrolu" vlastního těla a dechu. Stačí pár minut jógy, lehké protažení, krátká procházka venku nebo třeba tancování na oblíbenou písničku.
"I krátký ranní pohyb může mít pozitivní vliv na kardiovaskulární systém," potvrzuje podle serveru Novinky.cz kardiolog Paul Bhella. Podle něj bychom si měli vytvořit ranní rituál, který tělo i mysl "hodí" do pohody - a ne naopak.
Stanovte si digitální hranice: žádný telefon hned po probuzení, ani těsně před spaním. Vynechte konzumování obsahu sociálních sítí během jídla, a pokud už mobil používat musíte, nastavte si časové limity.
Zkuste to už zítra jinak. Namísto ranního maratonu mezi zprávami, e-maily a pozorování života lidí na sítích věnujte čas sami sobě. Vaše srdce to ocení.
Zdroj: Parade.com, Novinky.cz, Alexkharazi.com