0 0 0 03.04.2025
Nově vybudované ulice ponesou jména myslitelů, jako je Edmund Husserl, Immanuel Kant nebo Erazim Kohák. Jediným uctěným "nefilozofem" bude podnikatel Ferdinand Zátka, který přímo v Karlíně provozoval továrnu na sycené nápoje.
"Filozofie je mojí celoživotní vášní, a proto mě těší, že Rohan City bude filozofickou čtvrtí, zřejmě první svého druhu. Usiluji o to, aby námi budované čtvrti vždy vyjadřovaly přesah a poselství," uvedl developer Luděk Sekyra, který za projektem stojí. Kromě zmíněných projektů Rohan City a Smíchov City, ve kterém jsou ulice pojmenované po ženách, má Sekyra ve svém portfoliu i Žižkov City na území bývalého nákladového nádraží. Tam by chtěl pojmenovat ulice po literátech a disidentech.
Čtvrť v Karlíně je originální nejen pojmenováním ulic po filozofech, ale i mírovou symbolikou. Během druhé světové války zde byly shromažďovány a následně odváženy zvony z českých kostelů do válečných továren v Hamburku.
Připomínat je bude nově odlitý zvon, který váží bezmála tunu. Umístěn bude do nově vznikajícího parku, jehož jméno uctí památku Simone Weilové, francouzské filozofky a sociální aktivistky.
Když se však loni poprvé objevily návrhy na pojmenování ulic na Rohanském ostrově, kritici upozorňovali, že mezi vybranými filozofy není ani jedna žena - ostatně tehdy ještě neexistoval ani návrh na poctění Weilové.
"I když započteme nereálné osoby jako kněžnu Libuši, Vlastu nebo Šárku ze Starých pověstí českých, tak máme v Praze zhruba jen necelou desetinu ulic pojmenovaných po ženách," upozorňuje historik Václav Ledvinka. Alespoň zčásti tak poměr mezi pohlavími vylepší zmíněná lokalita u Smíchovského nádraží.
Ulice smíchovského projektu ponesou jméno například po někdejší ministryni zahraničí USA a pražské rodačce Madeleine Albrightové. Na jména Alice a Anny Masarykových, dcery a vnučky prvního československého prezidenta, odkáže název tamního parku. Svou ulici bude mít i slavná surrealistická malířka Toyen.
Realizace karlínského Rohan City začala v roce 2021. Letos je v plánu zahájení stavby dalších dvou luxusních rezidenčních věží a zároveň start druhé etapy projektu, a to v podobě čtyř rezidenčních bloků a tří budov určených k pronájmu firmám. V jedné z budov se počítá s otevřením restaurace.
Celý projekt na území Rohanského ostrova by měl být dokončen v roce 2035 a jeho celkové náklady byly vyčísleny na 25 miliard korun.
Nejedná se o jediný developerský projekt této velikosti. Na dalším brownfieldu v Holešovicích Bubnech-Zátorech vznikne v příštích letech čtvrť s 11 tisíci bytů. Domov v nich najde až 25 tisíc lidí.
Dominantou oblasti by měla být Vltavská filharmonie, která se stane prvním koncertním sálem pro symfonickou hudbu vzniklým v Praze v posledních sto letech. Výstavba prvních domů v Bubnech je plánovaná na letošní rok, úplné dokončení se předpokládá v roce 2040.