20 0 0 02.04.2025
Během téměř hodinové akce její účastníci připomněli některé nedávné případy, ve kterých podle nich tuzemská justice opakovaně selhala v ochraně oběti a pachatelům rozdala častokrát jen podmíněné tresty. "Protestem chceme dát najevo, že takový přístup nehodláme tolerovat," uvedli organizátoři. Nízké tresty přitom podle nich nejsou ojedinělým selháním justice, ale důkazem hlubokého problému v českém soudnictví.
Kromě toho účastníci protestu formou projevů, transparentů a pokřiků vyzývali poslance k systémovým změnám tuzemské legislativy. Jednou z nich by podle nich mělo být například přijetí takzvané Istanbulské úmluvy, která se věnuje potírání násilí vůči ženám a domácího násilí.
Jedním z nejčastěji zmiňovaných případů v proslovech organizátorů byl případ znásilňování nezletilé dívky jejím otčímem. Kauza vzbudila kritiku a protesty. Týká se muže odsouzeného za znásilnění a výrobu dětské pornografie. Otčím si nezletilou dívku natočil při intimním styku, poté ji skoro rok a půl až pětkrát týdně nutil k sexu. Před Okresním soudem ve Vyškově prohlásil vinu, Krajský soud v Brně tak už přezkoumával jen výrok o trestu. Původně uložené tříleté vězení podmínečně odložil na pět let.
Ústavní soud v březnu v této věci konstatoval, že Krajský soud v Brně porušil práva oběti, když otčímovi za znásilňování uložil podmínku. Ústavní soud ale verdikt nezrušil, poukázal například na svou limitovanou roli v systému dělby moci a koncepci trestního řízení. Pro budoucnost nález zdůraznil, že pokud soudy ukládají podmíněný trest za sexuální trestnou činnost, musí to důkladně odůvodnit, aby nepodrývaly preventivní funkci trestu.