Kategorie zpráv

Antonín Dvořák, jak ho neznáte. Muzeum vystavilo skladatelovy fotografie s rodinou

Antonín Dvořák, jak ho neznáte. Muzeum vystavilo skladatelovy fotografie s rodinou; Zdroj foto: Profimedia.cz

Výstava také zachycuje vývoj fotografie během Dvořákova života (1841-1904) a fenomén stereoskopického snímku, který skladatele dvakrát zaznamenal při jeho pobytu v Americe. Výstava potrvá do 27. dubna 2026.

Vystavené snímky pocházejí z významných pražských dobových ateliérů, z fotoateliéru Jana Nepomuka Langhanse, Jana Mulače nebo Hynka Fiedlera i ze zahraničí. Dvořáka portrétoval například ateliér Negretti & Zambra v Crystal Palace v Londýně, vídeňský fotoateliér Percivala M. F. Hadleyho, fotoateliér Roberta W. Thruppa v Birminghamu nebo newyorský Wm. Spiesse.

Dvořákovo muzeum v Michnově letohrádku společně s fotografiemi vystavilo vybrané dochované osobní předměty a módní doplňky skladatele, které zapůjčil jeho pravnuk Petr Dvořák. "Výjimečná je zápůjčka slaměného klobouku Antonína Dvořáka, ve kterém byl zachycen na zahradě domu v Křečovicích se svou ženou Annou a vnukem Josefem Sukem na amatérském snímku pořízeném synem Otakarem. Unikátní je také soubor amatérských momentek zachycujících volné chvíle Antonína Dvořáka s rodinou v letním sídle ve Vysoké u Příbramě," popsala Kvapilová.

Návštěvníci si mohou prohlédnout také stereoskopické fotografie Antonína Dvořáka s rodinou pořízené během skladatelova pobytu ve Spojených státech amerických v 90. letech 19. století nebo fotografie Indiánů z Dvořákovy pozůstalosti.

Doprovodný program k výstavě nabídne sérii komentovaných prohlídek s kurátorkami Muzea Antonína Dvořáka a také cyklus přednášek Dvořák před objektivem. Odborníci v nich přiblíží dějiny fotografie, fotografických ateliérů, fenoménu stereoskopie i dobové módy 2. poloviny 19. století.

Muzeum Antonína Dvořáka shromažďuje dokumenty ke skladatelovu životu a dílu. Stálá expozice se nachází v Michnově letohrádku, jemuž se také říká Vila Amerika, v ulici Ke Karlovu, stavbě architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera z počátku 18. století.