3 0 0 29.04.2025
Praha 29. dubna 2025 (PROTEXT) - Od května do října bude brázdit pražské ulice netradiční tramvaj Metodějská CyriLinka. S nadhledem, humorem i výzvou k zamyšlení připomene odkaz dvou osobností českých dějin - Cyrila a Metoděje. Za vizuálem tramvaje stojí iniciativa Věří celé Česko, jejíž cílem je vdechnout svátku slovanských věrozvěstů nový život. Kromě tramvaje je součástí projektu také celorepublikový sociologický průzkum, animovaný film či školní programy napříč Českem.
Cyril a Metoděj: Most mezi minulostí a současností
Cyril a Metoděj jsou pro většinu Čechů známí hlavně jako postavy z učebnic dějepisu - a jejich svátek 5. července bývá často vnímán jako den volna uprostřed léta. Iniciativa Věří celé Česko chce připomenout, že jejich příběh má co říct i dnešku.
"Cyril a Metoděj přišli na Velkou Moravu před více než tisícem let. Přinesli písmo, vzdělání, kulturu, víru… a jejich mise zásadně ovlivnila směřování celé střední Evropy. Jejich odkaz je stále aktuální. Chceme při příležitosti oslav svátku lidi inspirovat k přemýšlení o hodnotách, národní identitě či vzájemném respektu," vysvětluje David Loula, jeden z iniciátorů projektu.
Metodějská CyriLinka: Zastávka k přemýšlení
Metodějská CyriLinka nabídne cestujícím nevšední zážitek. Je viditelná už z dálky díky své žluté barvě a komiksovému polepu. V interiéru tramvaje se lidé setkají s vtipnými hláškami a hashtagy, ale také s otázkami umístěnými na sloupcích u výstupních dveří, které podněcují k zamyšlení.
"Tramvaj se stává prostorem nejen k připomenutí osobností Cyrila a Metoděje, ale také zve každého k vlastnímu přemýšlení o životě," dodává šéf kreativního týmu Adam Parma.
Tramvaj Metodějská CyriLinka vyjíždí do ulic počátkem května a bude jezdit až do 31. října 2025 po vybraných linkách pražské MHD.
Mapa tramvaje: https://mapa.pid.cz/?filter=9315&zoom=12.8&lon=14.3119&lat=50.0730
Animovaný film: Cyril a Metoděj v tramvaji času
Výtvarné ztvárnění polepu tramvaje odkazuje na animovaný film Metodějská CyriLinka od společnosti Film21. Hrdinové filmu – Cyril a Metoděj – se ocitají na zastávce v současné Praze a nastupují do tramvaje, která funguje jako stroj času. Každá její zastávka je bránou do klíčových momentů života slovanských věrozvěstů, ilustrující odvahu, víru i nadčasové poselství.
"Film kombinuje ručně kreslenou animaci s moderní grafikou. S nadhledem, s pomocí situačního humoru a dvojznačných hlášek přibližuje historické události současnému divákovi,“ vysvětluje scenárista a režisér Adam Parma.
Krátké epizody budou během května zveřejňovány na webu www.vericelecesko.cz a sociálních sítích, celý film bude dostupný v červnu.
V co (ne)věří celé Česko? Celostátní průzkum hodnot a víry
Součástí projektu je celonárodní průzkum, který zjišťuje nejen to, jak dnešní společnost vnímá odkaz Cyrila a Metoděje, ale také čemu skutečně věříme. Jsme opravdu jedním z nejvíce ateistických národů?
Sběr dat probíhá od května do konce srpna díky zapojení stovek dobrovolníků napříč Českou republikou. Výsledky zpracovává agentura AUGUR Consulting a budou zveřejněny ve dvou etapách. První výsledky budou představeny 5. července, kompletní výstupy pak 28. září, na svátek sv. Václava.
Vzdělávací aktivity: Cyril a Metoděj inspirují žáky k odpovědnosti za svět
V červnu proběhne na základních školách vzdělávací program, který žáky provede třemi symbolickými zastávkami – písmo, kultura a víra. Cílem je inspirovat děti k přemýšlení o odkazu, který Cyril a Metoděj zanechali, a ukázat, jak jejich dědictví ovlivňuje i dnešní společnost.
"Program je výzvou k novému porozumění a odpovědnosti za svět, ve kterém žijeme. Děti budou mít možnost zamyslet se nad tím, že každý člověk v něco věří - a že právě to, čemu věříme, formuje nejen náš vlastní život, ale i životy lidí kolem nás," doplňuje Alžběta Špičáková, spoluautorka metodiky pro školy.
Duchovní záštita: Podpora napříč církvemi
Projektu byla udělena záštita olomouckého arcibiskupa Mons. Josefa Nuzíka. Těší se také přízni řady významných duchovních představitelů v zemi.
"Projekt Věří celé Česko je výjimečný v tom, že se odvolává na historické kořeny, které jsou současně stále živé. Osobnost věrozvěstů i jejich poselství mohou být zdrojem inspirace i pro člověka 21. století," vyjadřuje podporu Martin Moldan, biskup Apoštolské církve.
Rádi Vám zprostředkujeme rozhovory s iniciátory projektu, členy tvůrčího týmu, lektory, učiteli a poskytneme další informace a výsledky sociologického průzkumu.
Více informací: www.vericelecesko.cz
ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.