4 0 0 01.04.2025
Že proklamace o rychlém vyzbrojování Evropy a akčním obranném průmyslu mohou tvrdě narazit na realitu, dokládá zakázka české armády na 62 nových samohybných děl. Tři a půl roku po podpisu kontraktu za celkových 10,3 miliardy korun nemá česká armáda k dispozici ani jednu houfnici.
Když přitom loni v listopadu Aktuálně.cz o potížích v dodávkách děl Caesar informovalo, ministerstvo obrany tvrdilo, že první dva prototypy samohybné zbraně na podvozku Tatra dostanou české ozbrojené síly na přelomu jara a zimy. "Prototypy jsou ve výrobě a budou k dispozici v březnu 2025 pro provedení vojskových zkoušek," konkretizovala tehdy Simona Cigánková, mluvčí ministerstva obrany.
Nicméně jak nyní zjistil deník Aktuálně.cz, termín neplatí. Francouzská strana datum předání dvou prototypů houfnice posunula o čtvrt roku. Zjištění potvrdil Gabriel Massoni, ředitel komunikace zbrojovky KNDS France. "První dva caesary budou dodány začátkem června, aby se mohly zúčastnit vojenských zkoušek," prohlásil pro Aktuálně.cz. A jedním dechem dodal: "Je to v souladu s našimi smluvními závazky."
Velení české armády na taková prohlášení francouzské strany reaguje poměrně překvapeně. Prý o takové změně neví a pracuje s tím, že děla získá nejpozději v dubnu. "Žádného posunu dodávek si nejsme vědomi, ani nebyly jakkoliv diskutovány na společných jednáních," diví se Magdalena Dvořáková, mluvčí generálního štábu.
"Dva předsériové kusy houfnice Caesar, které mají být testovány, již byly dle informací od dodavatele vyrobeny. Budou nám dány k dispozici podle časového harmonogramu, který byl s českou armádou dohodnut," přidává se s nepochopením i Simona Cigánková, mluvčí ministerstva obrany.
Deník Aktuálně.cz proto s dotazy na strategickou zbrojní zakázku oslovil i ministryni Janu Černochovou (ODS). Ta však na otázky neodpověděla. Stejně jako se jim vyhnul i její předchůdce Lubomír Metnar (ANO), během jehož éry v čele obrany výběr děl a podpis kontraktu probíhal.
Vyjasnit nepřehlednou situaci by mohla česká zbrojní skupina CSG, jejíž firmy mají k houfnicím dodávat osmikolové podvozky a kabiny. Nicméně už dříve odmítla dotazy směřující k tomuto obchodu jakkoliv komentovat. "Dle podmínek kontraktu a stanovené smluvní mlčenlivosti nesmíme sdělovat podrobnosti k jeho plnění," uvedl Andrej Čírtek, mluvčí koncernu miliardáře Michala Strnada.
Jak už deník Aktuálně.cz napsal dříve, vojskové zkoušky nových houfnic měly podle původních plánů vrcholit již loni na podzim. Termín byl ovšem posunut a dnes se spekuluje o testech až ve třetím čtvrtletí letošního roku.
Resort odmítá mluvit o zpoždění, říká tomu jen "upřesnění harmonogramu". K němu prý došlo tím, když si Česko k původně 52 dělům v roce 2022 přikoupilo ještě dalších deset.
"V současné době probíhá příprava k provedení kontrolních a vojskových zkoušek ve spolupráci s dodavatelem," popisuje mluvčí Cigánková.
A nový je i časový rozvrh dodávek sériových houfnic do výzbroje české armády. K němu mělo podle původních informací - tedy v případě splnění nezbytných vojskových zkoušek - docházet v letech 2024 až 2026. "Harmonogram předpokládá postupné přebírání nových zbraní, kromě dvou prototypů, koncem roku 2025 a dále v průběhu let 2026 a 2027," vypočítává Cigánková.
Že okolo této strategické zakázky české armády není úplně všechno v pořádku, oznámil už i Nejvyšší kontrolní úřad. Podle jeho zjištění se v dělostřelecké posádce v Brdech nestíhá stavět nutné zázemí pro nové houfnice.
"Interní audit ministerstva obrany zjistil, že v areálu Jince neprobíhá modernizace a výstavba související s nákupem děl, ačkoliv stav zanedbané nemovité infrastruktury je znám a hrozí riziko, že pro děla nebude mít ministerstvo obrany připravené odpovídající garáže a související technologie a může dojít ke ztrátě garancí ze strany dodavatele děl," kritizují kontroloři.
"Identifikovali jsme riziko, že ministerstvo obrany nestihne odpovídající nemovitou infrastrukturu dle harmonogramu dodávek děl vybudovat," varuje Nejvyšší kontrolní úřad dále.
Obrana loni na podzim kontrovala, že potřebné finance na výstavbu zázemí už má připravené a pracuje už i na tendru, v němž chce vybrat stavební firmu.