Kategorie zpráv

Týden v Česku: Nezničitelný Babiš s Havlíčkem. A Fialovy problémy se zetěm

Týden v Česku: Nezničitelný Babiš s Havlíčkem. A Fialovy problémy se zetěm; Zdroj foto: Radek Bartoníček

Babišův zástupce a nástupce

  • Když ve středu kolem sedmé hodiny večer končil předvolební mítink hnutí ANO nedaleko středočeské Čáslavi, šéf hnutí Andrej Babiš se v klidu fotil se svými voliči, zatímco na jeho zástupci Karlu Havlíčkovi byla patrná nervozita. "Pane Babiši, rychle, rychle, už musíme jet," opakoval několikrát a díval se na hodinky. Babiš mu odpovídal, že už jde, ale stále za ním přicházeli další voliči, takže zůstával na místě. "Pane Babiši, už opravdu musíme, podnikatelé čekají," volal ho přísným hlasem Havlíček.

Pozoroval jsem tuto scénu z bezprostřední blízkosti a říkal si, že jsem možná svědkem toho, jak se postupně ze zástupce Havlíčka stává Babišův nástupce. Na Babišovi byla patrná únava, byť mi tvrdil, že se mýlím. "Na mně jako premiérovi se vystřídaly tři ochranky," argumentoval. Na jeho vystupování i v očích ale bylo skutečně jasně vidět, že už je konec dne, zvláště když vstával hodně brzy ráno. Oproti tomu Havlíček jel, jako by bylo ráno, a na pozdně večerní setkání se sedmi desítkami průmyslníků se vyloženě těšil. Není proto divu, že ho na mítinku doprovázel nový asistent, protože ten předcházející se rozhodl kvůli nepřetržité pohotovosti skončit. Každopádně Babiš i Havlíček působí nezničitelně, a přestože je teprve duben, má každý na kontě velké množství mítinků i drobnějších setkání.  

Rakušan neví, jestli je Karel bůh

  • O setkání s voliči se snaží také STAN Víta Rakušana, který na to jde ale poněkud jinak než hnutí ANO. Starostové sázejí spíše na setkávání s lidmi v ulicích, kvůli čemuž uspořádali také akci s názvem Podpisovka. Vedení STAN tak nepřímo donutilo své členy i příznivce, aby šli za lidmi sbírat podpisy pro svou případnou účast na kandidátkách pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny. Všichni, včetně vedení, tak nasbírali potřebné podpisy a v minulých dnech si už rozdělili i místa na kandidátkách.

Zatímco středočeskou kandidátku povede samotný předseda Rakušan, vedlejší Praha má v čele politického nováčka Karla Dvořáka. Byť zastává vysoký post náměstka ministra spravedlnosti, dělat kampaň pro sněmovní volby jako jednička je jiný šálek kávy. Když jsem se pana Dvořáka ptal, jestli přece jen nemá obavu bojovat se známými jmény, jako je Jana Černochová či Karel Havlíček, tvrdil, že si věří. Někteří členové STAN ale mimo záznam přiznávali, že je to risk. A předseda Rakušan se vyjádřil tak, že jeho slova si může každý vyložit po svém: "Jestli je Karel i bůh, musí ukázat až ve volbách," napsal mimo jiné na síť X.  

Nemám na jeho funkce vliv, rozčílil se premiér

  • Premiér Petr Fiala by nejraději informoval jen o svých veřejných aktivitách, jako třeba o tom, že tento týden otvíral České polovodičové centrum na Vysokém učení technickém v Brně. Jenže politik musí řešit i záležitosti osobnějšího rázu, třeba když se týkají vašeho zetě, tedy manžela vaší dcery. A zejména když ten manžel - Michal Chládek - má několik veřejných funkcí a ještě k tomu má poněkud problém s docházkou, která je s nimi spojena. Jak napsaly novinky.cz a denikn.cz,  Chládek měl pět funkcí, ovšem některé nedělal na sto procent. 

Co ale naštvalo premiéra, byla zmínka na webu novinky.cz, kde anonymní zdroj tvrdil, že "Fiala si dělá rodinný byznys a právě přes tuto protekci dostává jeho zeť fleky". Předseda vlády reagoval dva dny po vyjití článku na síti X, kde se ostře ohradil. "Nikdy jsem ve prospěch Michala Chládka nikde neintervenoval a dokonce o jeho funkcích ani s nikým nemluvil. Nemám na ně ani žádný vliv," ujišťoval. Jestli učinil kromě tohoto příspěvku něco dalšího, není jasné, avšak jeho zeť o den později oznámil, že rezignuje na tři placené funkce. Funkci uvolněného předsedy sociálního výboru zastupitelstva Jihomoravského kraje s příjmem kolem 100 tisíc hrubého měsíčně si ponechá.