2 0 0 13.04.2025
S dětmi, obvykle ve věku od 12 let, navazují přes sociální sítě a různé messengery kontakt zkušení psychologové a manipulátoři. Nejprve se snaží získat si důvěru dítěte a spřátelí se s ním. Později se snaží na něj najít nebo vyrobit kompromitující informace, aby je přinutili ke spolupráci. V informačním prostoru jsou vytvářeny celé sítě různých systémů, které lákají na lehký a rychlý výdělek. Dítě se zpočátku může chytit na něco zdánlivě nevinného, například na vyfocení vojáka nebo domu, kde bydlí. Ve chvíli, kdy verbované dítě úkol splní, začne jej verbíř na tomto základě vydírat a požadovat plnění společensky i osobně nebezpečnějších úkolů.
Děti jsou pak donuceny například podpálit auto vojákům, později třeba transformátor, a může to dojít až k podpálení pošty nebo policejní stanice. Po splnění lehčích úkolů dítě přebírá jiný agent a úkoly jsou těžší a nebezpečnější. Agenti postupem času nutí děti instalovat aplikace rodičovské kontroly. Získají tak přístup ke kameře, mikrofonu a geolokaci telefonu.
Naverbované děti jsou pro jejich řídící agenty spotřební materiál. Jsou úkolovány bez ohledu na jejich bezpečnost. Na Ukrajině je válka, bezpečnostní služby mají proto mnoho možností i volné ruce k používání techniky. Vše se fotí, natáčí, nahrává a pak analyzuje pokročilými metodami umělé inteligence. Malého kriminálníka prostě dříve nebo později chytnou. To je ale řídícímu agentovi lhostejné. Naberou jiné důvěřivce. A to popisuji lepší možnost. Často se stává, že je dítě bez svého vědomí použito pro sebevražedný útok. Myslí si, že má jen doručit balíček, jenže ten je v jeho rukou odpálen na dálku. Podle údajů SBU v Ivanofrankovské oblasti zahyne 6 z 8 dětí, které dostanou za úkol položit výbušninu.
Děti, nebo přesněji puberťáci, někdy vědí, že pracují pro ruské speciální služby, jindy je kontaktují pod smyšlenou legendou a klidně je osloví pozdravem "Sláva Ukrajině". Většinou nejsou verbovány na ideologickém základě (jako občas dospělí). Motivem jsou hlavně peníze. A také se s teenagery pracuje i s pomocí zpochybňování autorit a role státu.
Podobným způsobem jsou verbováni i dospělí, ale starší děti jsou lehčími cíli, lépe se s nimi manipuluje a jsou zranitelnější. Puberťáci neumí dobře ocenit rizika pro sebe a své blízké. Mají v sobě touhu po dobrodružství a chtějí mít pocit důležitosti. To vše verbíři vědí a pracují s tím.
Rusům nejde o způsobení vážných materiálních škod, ale spíše o vytvoření dojmu, že na Ukrajině existuje aktivní občanský proruský odpor, nějaké proruské partyzánské hnutí. V komunikaci řídící agenti například píšou, že podpálené auto nemusí být nutně vozidlo Ozbrojených sil Ukrajiny (ZSU) či územního centra pro kompletaci a sociální podporu (TCK), ale že stačí, když tak bude vypadat.
Ukrajinská tajná služba SBU už zprovoznila chatbot, kde je možné anonymně oznámit pokusy o verbování. Za několik dnů provozu jim přišlo přes 500 hlášení. Jde tedy o masovou záležitost.
Jak ochránit vaše děti? Ukrajinští odborníci na tuto problematiku říkají: "Především si jich všímejte!" Nejčastější příznaky toho, že vaše dítě nastoupilo na cestu, která mu zkazí život, nebo o něj dokonce přijde:
Zvláštní pozornost vyžaduje právě druhý telefon, zaheslování vstupu do telefonu, případně speciální aplikace, která heslem chrání některé další aplikace uvnitř telefonu (například aplikační trezor).
Pokud došlo k verbování dítěte, nesnažte se jej chránit ututláním problému. Věc je nutné nahlásit okamžitě. Ne za týden, ale hned. Později může být pozdě. V ČR v tuto chvíli nejspíš nemá význam s dětmi o tomto konkrétním problému mluvit, ale i tady platí, že je potřeba si všímat, co děti dělají, na jakých sociálních sítích a jak tráví čas. Sledovat, s kým tam dítě komunikuje a o čem. I tahle hrozba totiž dříve nebo později do České republiky může dorazit. Je to totiž strašně levné, jednoduché a účinné, zejména s dnešní úrovní vědění o psychologii, s použitím umělé inteligence a schopností masově a zároveň cíleně oslovovat spousty lidí.